Biele svadobné šaty: Všetko, čo ste o nich chceli vedieť

Vedeli ste, že biele svadobné šaty pochádzajú z čias kráľovnej Viktórie? Práve ona priniesla na svet dva silné módne trendy: sýtu čiernu pre smútok a bielu pre sobáš. Aj keď sa čierna farba v západnom svete nosila počas smútku už od rímskych čias, kráľovná Viktória ju povýšila na inú úroveň. Pred ňou si obliekali kráľovské nevesty svadobné šaty v rôznych odtieňoch, pričom medzi najobľúbenejšie patrili červené, zatiaľ čo biele šaty boli vyhradené pre ženy, ktoré sa predvádzali pred súd. V našom dnešnom článku vám prezradíme, aká je história bielych svadobných šiat.

kráľovná Viktória

Svadobné šaty kráľovnej Viktórie

Módu milujúca kráľovná si na svadbu s princom Albertom 10. februára 1840, ktorá bola podľa jej slov „najšťastnejším dňom jej života“, vybrala netradičné šaty a kvetinovú korunu. Šaty boli vyrobené z hodvábneho saténu krémovej farby Spitalfields s halenkou a čipkou na krku a rukávoch. S jej štíhlym pásom, plnou krinolínovou spodničkou a zdobením z čipky je dodnes na západe považovaná za ‘klasickú’ siluetu svadobných šiat.

Keď sa rozšírila správa o svadbe Viktórie, nasledovali ju aj ďalší európski vodcovia. Nebolo to však jednoduché. Pranie bielizne sa zdaňovalo v 19. storočí a biele šaty sa ťažko udržiavali. Na rozdiel od dneška sa svadobné šaty počas života nosili niekoľkokrát. Dokonca aj kráľovná Viktória si tie svoje obliekla aj na ďalšie udalosti. Keď si biele šaty získali obľubu na svadbách, získali novú symboliku – farba okrem bohatstva začala znamenať aj čistotu a nevinnosť. Biela vyzerala dobre aj po zrode čiernobielej alebo sépiovej fotografie.

Trvalo však ďalších niekoľko desaťročí, kým sa biele svadobné šaty „udomácnili“ medzi ženami v strednej triede v Európe a USA. Do tej doby veľa žien malo na svoj svadobný deň pripravené jednoducho svoje najkrajšie šaty. Keď spoločnosť po druhej svetovej vojne prosperovala a výroba odevov bola lacnejšia, biele svadobné šaty sa začali využívať na jedno použitie a stali sa výraznou súčasťou sobáša.

Prečítaj si tiež: Svadobné šaty podľa typu postavy: Ako nájsť tie pravé?

biele svadobné šaty

Neskoršie svadby celebrít v Hollywoode pomohli utvrdiť predstavu, že manželstvo si vyžaduje biele šaty. V roku 1956 sa filmové zábery a fotografie Grace Kelly v svadobných šatách z čipky, hodvábu, perál a tylu rýchlo dostali na titulné strany novín po celom svete. V roku 1981 750 miliónov ľudí sledovalo svadbu Charlesa, princa z Walesu a lady Diany Spencerovej, ktorá vo svojich slonovinových hodvábnych taftových šatách s dlhou vlečkou od Davida a Elizabeth Emanuelových uchvátila celý svet. Posledné roky sme sa inšpirovali šatami Kate Middleton, ktoré vytvoril Alexander McQueen či obľúbenou Meghan Markle, ktorej šaty pochádzali z dielne Givenchy.

svadobné šaty grace kelly kate midletton meghan markle

Biele svadobné šaty na záver couture show

A potom je tu tradícia uzatvárať módne couture show práve bielymi svadobnými šatami. Dizajnéri už dlho vyrábajú svadobné šaty pre súkromných klientov. Počas prvej polovice 20. storočia začali tieto šaty zdobiť aj prehliadky najrôznejších prehliadok. Biele svadobné šaty Lanvin navrhnuté na svadbu milovanej dcéry v roku 1924 sú nesmierne dôležitým príkladom. Myšlienka uzavrieť couture show s bielymi svadobnými šatami siaha do 40. alebo 50. rokov. Článok Vogue z apríla 1957 uvádza, že jarné Parížske prehliadky sú tradičné šatami pre nevesty. Niektoré z týchto šiat, ako napríklad kuklové šaty Yves Saint Laurent z roku 1965, sa stali ikonickými.

haute couture svadobné šaty

Dnes, dokonca aj v kultúrach, kde biele svadobné šaty nie sú normálne, sa niektoré nevesty prezliekajú do bielych šiat aspoň pre oficiálne fotografie. A hoci sú biele šaty niekedy nahradené bielym nohavicovým kostýmom, biela farba zostáva najlepšou voľbou na oslavu zväzku.

Niekoľko novších svadieb celebrít by však mohlo zahájiť rozchod s tradíciou. Ružovo ružové šaty Reese Witherspoon zo svadby v roku 2011 zvýšili predaj svadobných šiat v pastelových farbách. Možno práve teraz, 180 rokov po svadbe kráľovnej Viktórie, nastal čas, aby sa veľkej udalosti vrátila farebnosť, čo poviete?

Autorka článku: Miška z www.michellescorner.sk